TÉMA Průjem

„Průjmová“ dieta zdraví neposílí

Mnozí touží ztratit před létem přebytečné kilogramy, případně odlehčit a pročistit organizmus po energeticky bohatém zimním stravování. Rozhodně by to však nemělo být pomocí průjmu. Průjem, ať již způsobený nesprávnou dietou, nemocí nebo dokonce záměrně vyvolaný, nepřináší nikdy nic dobrého. Vždy je proto zapotřebí průjem léčit, a to nejen úpravou životosprávy, ale i moderními a rychle působícími proti-průjmovými léky s obsahem účinné látky loperamid.

Proti racionálně sestavené dietě nebo očistné kúře samozřejmě nelze nic namítat. „Správná jarní změna jídelníčku znamená, že člověk sníží celkový příjem energie, omezí nadměrnou konzumaci bílkovin, omezí ve stravě tuky, především živočišné,
a stejně tak jednoduché cukry," vypočítává doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D. z II. interní kliniky pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice. Podle něj je také zapotřebí zvýšit ve stravě podíl vlákniny, zejména v podobě ovoce a zeleniny, a potravin s nízkým glykemickým indexem: „Taková dieta určitě průjem nezpůsobí, a pokud ovlivní střevní pasáž, tak jedině k lepšímu - od zácpy směrem k normální stolici."

Zní to neuvěřitelně, ale stále se najdou lidé zastávající názor, že průjem organizmu prospívá, protože ho pročistí nebo zbaví přebytečných kilogramů. „Důkazem takového mylného přístupu je například mezi veřejností šířená očistná jablečná dieta, která kromě jiného nabádá konzumovat tři dny pouze jablka a poslední den vypít večer půl šálku olivového oleje. Autor této diety, Edgar Cayce, dokonce zmiňuje, že se nemáme lekat mírného průjmu," říká nutriční terapeutka Věra Králová. Kromě toho, že požití většího množství olivového oleje může vyvolat žlučníkový záchvat, hrozí lidem dodržujícím takovou dietu i mnohem závažnější obtíže než „mírný" průjem.

Značně zatížit organizmus mohou všechny diety a očistné kúry, které využívají projímadla a projímavé čaje. Jejich následkem může vzniknout průjem, o kterém lze hovořit tehdy, odchází-li řídká stolice více než třikrát denně. Průjem však leckdy může způsobit i radikální změna skladby jídelníčku, a dokonce i léčba na jaře stále velice častých  a obvyklých infekčních onemocnění dýchacího ústrojí. Viníkem nadměrného vyprazdňování v tomto posledním případě není onemocnění samo, ale užívání např. antibiotik, která kromě škodlivých bakterií likvidují i zdraví prospěšné střevní bakterie. Výsledkem narušení této mikrobiální rovnováhy v zažívacím traktu pak může být průjem.

Akutní průjem trvá obvykle dva až tři dny, ale to platí pouze pro průjem neléčený. Spokojit se s tím, že zažívací obtíže nakonec samy odezní, nelze doporučit. Průjem může být způsoben špatným trávením nebo vstřebáváním tuků v tenkém střevě, případně sekrecí vody v tlustém střevě. Průjem organizmus odvodňuje a odvádí z něj minerální látky. V závažných případech může dehydratovaný pacient v důsledku úporného průjmu i zkolabovat. Z těla totiž v hojné míře neodchází nadměrné tukové zásoby, jak by si leckdo přál, ale spousta tekutin a dalších užitečných látek.

Průjem je proto zapotřebí začít ihned léčit. K dispozici je léčba volně prodejnými léčivými přípravky proti průjmu. Moderní léky dokáží průjem zastavit již v počátku
a předejít tak zdravotním komplikacím. Velice rychle působí proti průjmu látka loperamid, která poskytuje výraznou úlevu již po první léčebné dávce. Volně prodejné proti-průjmové léky obsahující loperamid-hydrochlorid jsou k dostání ve formě želatinových tobolek (např. Imodium). Tyto léky snižují počet i tekutost stolic
a zmenšují nutkání na stolici. Loperamid se snadno vstřebává ze střev, zklidňuje jejich pohyb a tím umožňuje lepší vstřebávání vody a živin.

Současně s léčbou průjmu je zapotřebí upravit životosprávu. Základní podmínkou ke zvládnutí průjmu je dostatečný pitný režim a šetřící dieta. „Při terapii průjmu se doporučuje pít nejlépe černý čaj, také lze podávat perorálně rehydratační roztok k doplnění minerálů," uvádí docent Kohout. „K jídlu se zpočátku hodí banán nebo rýže, rýžová kaše rozmíchaná s vodou, starší pečivo. Postupně se může jídelníček obohacovat, vhodné jsou kromě jiného zakysané mléčné výrobky. Dlouhodobě by však člověk po zvládnutí průjmu měl omezit smažená a pečená jídla, přepálený tuk a čerstvé mléko."

Léky s loperamidem jsou určeny k léčbě akutního i chronického průjmu. Akutní průjem lze rovněž dobře zvládnout užíváním volně prodejných žvýkacích tablet (např. Imodium Plus), ve kterých je vedle loperamidu obsažena navíc další účinná látka - simetikon. Simetikon odstraňuje nadýmání, plynatost a křeče v břiše.

 

Pro samoléčbu průjmu platí určité časové omezení. Neodezní-li průjem do dvou dnů, je zapotřebí vyhledat lékaře.

 

Další informace můžete najít na internetových stránkách www.prujemplus.cz

„Průjmová“ dieta zdraví neposílí patří do témat
 • Jana 23.10.2017 17:41:58

  Mirus souhlasím, u děti kor je to docela blbé.
  My teda, když to přijde, tak používáme Enterol, je to už pro děti od narození a i pro dospělé a zabírá fakt dobře a rychle.
  Doporučuji si přečíst na
  http://www.enterol.cz/

 • Miruš 10.07.2014 23:42:09

  Musím říct, že by mě teda nikdy nenapadlo, že průjem je pro tělo nějakým způsobem prospěšný. Osobně považuju průjem, hlavně u dětí, za jednu z nejnebezpečnějších nemocí, protože si člověk říká, že vlastně o nic nejde, ale strašně rychle dochází k dehydrataci a podobně, takže mi to přijde jako hodně zákeřná choroba. Průjmy doma léčím v podstatě u všech stejně - nasazujeme rohlíky, suchary, později už i teplá jídla (třeba rýže), rehydratační roztok většinou jen na ten jeden dva první dny a jinak biopron forte, který většinou dávám i po odeznění průjmu, aby se ty střeva dala zase dohromady po takové újmě.


Adresář

Diskuze na téma Průjem

 • 06.02.2017 17:02 Co na průjem

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co používáte na průjem, zkoušela jsem smectu, ale to chce silnou…

 • Alča 07.02.2017 14:02 Co na průjem

  no když už na to přijdetak používám tentopřípravekhttp://www.lidovalekarna…

 • Anča 08.02.2017 15:02 Co na průjem

  ok tak já ho zkusím, každopádně díky za tip

 • Nikola 14.03.2017 20:03 Co na průjem

  Já ho zase objednávámodsud, tak zkus mrknoutklidně i semwww.lekarnatypos…

 • 23.11.2017 22:11 Častý průjem

  Z čeho bych mohla mít časté obtíže co se týče střevních potíží ? A hlavně co je na to vhodné kromě…

 • Eliska 07.08.2017 18:08 Dětské UM Humana

  Prujem nebo zacpa? Na prujem mame osvedceny enterol.

 • 25.10.2016 19:10 Dětské UM Humana

  Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o vaše rady a zkušenosti s dětskými UM. Vyzkoušeli jsme už…

 • Dana 24.04.2017 19:04 Co na průjem

  Poradí mi tady prosím někdo, com můžu dát na průjem ročnímu dítěti ??

 • Ahoj chci se zeptat co používáte u dětí na průjem.

 • Nikola 11.09.2017 19:09 Děti s bolestmi břicha a žaludku

  Ženy a co pouzivate na prujem? Tohle nas v rodine hodne trapi v posledni době

 • Anet 07.10.2017 20:10 Imunita

  Malej kdyz bere antibiotika, porazde ma pri tom prujem, tak rovnou nasadime i enterol a je to cajk

 • Janina 16.10.2017 18:10 Imunita

  Jasny no, taky mame nekdy pri brani antibiotik prujem :((

 • Anetka 21.10.2017 20:10 Dětské UM Humana

  No zrovna na prujem a od jedne pani jsem se dozvedela o enterol.cz...mate s nim take dobre…

 • Ester 01.11.2017 09:11 Posílení imunity

  Enterol jsem brala na průjem a pomohl. Na imunitu zase mám wobenzym, rakytník a při chřipce ještě…

 • Hana 25.11.2017 21:11 Co na průjem

  Na průjem a celkově na zažívání je nejlepší od www.topnatur.cz colofit.

Píšeme jinde
 • Recept na zapékané jahodové mističky krok za krokem

  Recept na zapékané jahodové mističky krok za krokem

  Ještě než skončí jahodová sezóna, vyzkoušejte námi prověřený recept na dezert z domácího listového těsta a čerstvých jahod. Výsledek je dokonalý!

 • Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  Jak využít voňavý kopr v kuchyni?

  S blížícím se létem je úzce spjato i zavařování a nakládání ovoce a zeleniny. Pro mnohé to je zábava a pro mnohé naopak utrpení. Kdo by se ale v zimě obešel bez naložených hřibů, čalamády nebo bez veledůležitých kyselých okurek? Nevím jak vy, ale já si bez nich nedokážu život představit. Do většiny těchto nálevů patří kopr. Přibližme si proto tuto aromatickou rostlinu.Zdravě.cz na Facebooku